Polis Özel Harekat Nasıl Olunur ? Şartları Nelerdir ? Başvuru Yap.

Özel Harekat Polisi ( P.Ö.H ) Nedir ? , Nasıl Olunur?


Polislik ve polis birimlerindeki mevkiler ülkemizde genç yaştaki binlerce kişinin hedefi olmakta ve başvurularını almaktadır. Bunun en büyük sebepleri kuşkusuz polislerin maaş olanakları ve statü gereği halk arasında oldukça çok seviliyor olmaları ve saygı duyuluyor olmasıdır. Emniyet teşkilatı ise farklı birimlerden oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan özel harekat polisi birimleri son dönemde yapmış oldukları başarılı operasyonlar ile adından oldukça fazla söz ettirmişlerdir ettirmeyede devam etmektedirler . Peki özel harekat polisi ( P.Ö.H ) nasıl olunur? Özel harekat polisi olmak için gerekli şartlar nelerdir ?

Polis Özel Harekat (P.Ö.H) Nasıl Olunur?

Öncelikle polis olabilmek için ilk şart Polis Meslek Yüksekokulu yani PMYO’na katılmanız gerekmektedir. Lise ve dengi bir okuldan mezun olan bunun yanında gerekli başvuru şartlarını sağlayan kimseler alım olduğu sürece PMYO okuyabilmekte devam edebilmektedirler.Daha sonra ise aynı tıpta olduğu gibi polislik mesleğinde de branş seçebilir ve o alana yönelinebilmektedir.

Özel harekat polisi olmak için şuan iki farklı yöntem bulunmaktadır. PMYO öğrencisi iken seçiminizi " özel harekat polisi olmak istiyorum " şeklinde yapabilir ya da kadrodayken ve başka bir birimde görev yapmakta iken gerekli şartları sağlamanız durumunda müracaatınızı polis özel harekat olmak istiyorum şeklinde belirtmeniz durumlarında özel harekatçı olabilirsiniz .

Peki ama nasıl p.ö.h olacağım ?

 Öncelikle 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile özel harekat polisi olma şartlarında bazı değişikliklere gidildiğini belirtmek isteriz. Buna göre “ Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmi sekiz yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren otuz altı aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir. ”

Bu düzenlemeye göre özel harekat polisi olma şartları nelerdir ?

 • 28 yaşından gün almamış olmak gerekli.
 • Terhisten itibaren 36 ay yani 3 yıl geçmemiş olması gerekli.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekli.
 • KPSS şartı aranmayacaktır.
 • Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavında başarılı olanlar polis eğitim merkezlerinde eğitime alınacak.
 • Polis Meslek Yüksek Okulu yani PMYO öğrencileri ikinci sınıfın ikinci dönemine girdiklerinde yani mezun olmalarına birkaç
  haftalık bir süre kala okullarına özel harekat polisleri ziyarette bulunurlar. Özel harekat polisleri yapmış oldukları bu
  ziyarette özel harekat polisi olmak isteyen adayların isimlerini alırlar, ancak burada bir şart vardır. İsmini yazdırmak
  isteyen adaylardan ailelerinden izin almaları istenmektedir. Daha sonra ise ismini yazdırmayı başaran adaylar 2400 metre
  koşu ve hemen akabinde 17 barfiks ve 80 mekik ile 65 şınavdan oluşan bir dizi dayanıklılık testine tabi tutulurlar.
  Şayet aday bu dayanıklılık testini geçmeyi başarırsa Ankara Gölbaşı ilçesinde bulunan özel harekat kursuna katılmaya hak kazanır .
Mezuniyet tarihinden 4 gün önce özel harekat kursuna katılmaya hak kazanan adayların kuraları ayrı olarak çekilir ve kura sonucu doğu bölgelerimizde bulunan illerden birisine atanırlar. Polis özel harekat yani PÖH kursları 3.5 yıl süre zarfında çok ağır eğitimler sonucunda gerçekleştirilmektedir. Şayet eğitim süreci boyunca dayanabilir ve eğitiminizi başarı ile tamamlarsanız özel harekat polisi ( p.ö.h ) olmaya hak kazanırsınız.

Ancak istifa eder veya eğitim sonucunda başarılı olamazsanız trafik şube veya hassas şube birimlerinden birisine atanır ve görevinize başlarsınız.

Kadroda görevli bir polis memuru iken özel harekat polisi ( p.ö.h ) olmak için aranan şartlardır. Polis Özel Harekat birliği polis teşkilatımızın gurur kaynaklarındandır. 

 Bu birlikte yer almak oldukça zor bir eğitim sürecinin sonunda olmaktadır ve başarıyla bir polis özel harekatçı olmanız durumunda da çok zor görevlere verilirsiniz. 

Bu yüzden özel harekat polisi (p.ö.h) olmak istiyorum demeden önce bir çok iyi düşünmeniz ve sonucunda karar vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü neredeyse adayların yarısı eğitim sürecinde özel harekat polisi olmaktan vazgeçmektedirler. Güncel bilgileri & mulakat ve başvuru tarihlerini web sitelerimizden veya POLİS resmi sitesinden takip edebilirsiniz. 

Yorum yapmayı unutmayın !

Sözleşmeli er başvuru işlemlerini başlatmak ve detaylı bilgi almak için savunma bakanlığı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Sonraki
« Prev Post
ÖNCEKI
Next Post »
Thanks for your comment